Dzięki wirtualnym wystawom i spacerom można zwiedzać muzea, zamki czy galerie niezależnie od tego, gdzie się znajdują, jak również czy są otwarte dla zwiedzających. Czasem można zobaczyć dużo więcej niż podczas wycieczki, ponieważ w zwiedzaniu nie przeszkadzają inni oglądający, czas jest nieograniczony, a jednocześnie można zajrzeć w każdy kąt.
Wystawy i spacery online bardzo często są odzwierciedleniem tych realnych, odbywających się w różnych miejscach. Taka wirtualna przygoda to świetna rzecz dla tych, którzy chcieliby zobaczyć różne miejsca, interesują się jakąś dziedziną, ale z różnych powodów nie mogą wyruszyć w trasę osobiście. Możemy zatem wirtualnie wyruszyć na spacer po muzeum, galerii, na dodatek można go odbyć w dowolnym momencie.
Na wirtualne wystawy i spacery składa się ogromny wachlarz zarówno wizualnych, jak i audiowizualnych środków, m.in.: obrazy, zdjęcia, grafika, video clipy, pliki dźwiękowe. Wykorzystywane są wówczas różne formy prezentacji obiektów, od dwuwymiarowych po bardziej zaawansowane formy w postaci modeli przestrzennych.
Tworząc wirtualne wystawy:
- docierasz do dużej, wręcz nieograniczonej liczby zwiedzających;
- masz swobodny, nieograniczony czas ekspozycji;
- możesz zaprezentować wystawę osobom, które nie mogą zwiedzić ekspozycji tradycyjnej (np. osoby z niepełnosprawnościami, osoby mieszkające w innym regionie).
Podczas przygotowywania wirtualnej wystawy potrzebny jest sprzęt z dobrej jakości kartą graficzną.
Rozwijane kompetencje:
- korzystanie z narzędzi do prezentowania cyfrowych wystaw.
Przydatne narzędzia:
- Artsteps – wymagane jest założenie konta, obsługa w języku angielskim. To narzędzie pozwala tworzyć wirtualne przestrzenie w 3D, wystawy,
- Tour Creator – wymagane jest założenie konta, obsługa w języku angielskim. Do dostępnej bazy 360 foto możesz dokładać własne. Scenki możesz również urozmaicać własnymi zdjęciami i opisami.
- Hugin – program trzeba pobrać i zainstalować na komputerze, obsługa w języku angielskim. Najpierw musisz zrobić zdjęcia, dookoła obracając się wokół ustalonego punktu, tak aby sąsiednie zdjęcia miały pewien kawałek wspólny – im większy ten kawałek, tym łatwiej potem programowi odszukać wspólne elementy, odpowiednio powyginać zdjęcia, aby skleić je w panoramę 360 stopni lub sferę (czyli nie tylko dookoła, ale też w górę i w dół). Zdjęcia możesz skleić prawie automatycznie darmowym programem Hugin.
- Genially – trzeba założyć konto, aplikacja do przygotowania efektownej, ale i prostej grafiki, prezentacji.
Do dzieła!
Przygotowania:
✅ Zastanów się, jaką wystawę / jaki spacer chcesz przygotować.
✅ Wybierz odpowiednie narzędzie.
✅ Przygotuj zdjęcia, filmy, które chcesz wykorzystać.
✅ Opracuj instrukcję dla uczestników/czek wystawy/spaceru.
✅ Zaplanuj i zrealizuj działania promujące wystawę/spacer.
Realizacja:
✅ Zachęć użytkowników/czki swojej instytucji do odwiedzenia wirtualnej wystawy / odbycia spaceru.
✅ W miarę możliwości, śledź reakcje uczestników/czek podczas wystawy/spaceru i wyciągaj wnioski.
Zakończenie:
✅ Zbierz wrażenia uczestników/czek po wystawie / spacerze. Zanotuj je i, w miarę możliwości, wprowadź usprawnienia.