Komiksy są bardzo atrakcyjną formą wyrażania myśli w sposób graficzny. To popularna forma sztuki, która bawi i edukuje. Niezbędnym składnikiem dobrego komiksu jest narracja. Wykorzystujemy do tego dymki w ramce i po dodaniu chmurki, wpisujemy treść dialogów między postaciami. Zazwyczaj możesz korzystać z gotowych elementów: tła, postaci i innych detali. Pamiętaj, że wybierając zaprezentowane narzędzia, wcale nie musisz być rysownikiem/czką, aby stworzyć piękny komiks.
Czas trwania: zależny od wybranego tematu.
Rozwijane kompetencje:
- korzystanie z narzędzi do tworzenia komiksów online.
Pamiętaj, że większość prezentowanych narzędzi posiada gotowe szablony, dlatego nie musisz być uzdolniony/a artystycznie, aby stworzyć własny komiks.
Narzędzia do tworzenia komiksów online:
- Storyboard That – wymagane jest założenie konta. obsługa w języku angielskim. Po zalogowaniu platforma udostępnia samouczki wideo, pokazujące, jak zacząć. Narzędzie to wyposażone jest w różne opcje dostosowania koloru tła, obiektów i postaci do naszych upodobań. Zawiera dużą bazę piktogramów uporządkowanych według kategorii. Nie ma możliwości wykorzystania własnych obrazów przy tworzeniu komiksów. Gotowe storyboardy można wydrukować, zapisać w postaci obrazu, pliku PDF. W wersji bezpłatnej, dostępnej przez 14 dni, możemy zapisać do 6 winiet.
- Toony Tool – nie wymaga rejestracji i logowania, obsługa w języku angielskim. Możesz tworzyć historyjki, wykorzystując gotowe tła, postaci, chmurki z tekstem, rekwizyty lub obrazy własne. Gotową pracę możesz wydrukować, pobrać w formacie JPG lub udostępnić.
- Canva Comic Strip – wymaga założenia konta. obsługa w języku polskim. Aplikacja posiada szeroki katalog zdjęć i szablonów, pozwala także na przesłanie własnych rysunków lub modyfikowanie obrazów, edycję tekstów. Więcej możliwości można uzyskać przy korzystaniu z wersji płatnej.
- Make Beliefs Comix – wymaga logowania, obsługa w języku angielskim. To aplikacja, która oferuje możliwość tworzenia własnych komiksów w kilku językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, niemieckim, portugalskim i łacińskim. Przy tworzeniu komiksu można wybierać spośród piętnastu zabawnych postaci o różnych nastrojach, do których możesz dorysowywać dymki. Gotowy komiks możesz wydrukować lub wysłać.
- Witty Comics – wymaga założenia konta, obsługa w języku angielskim. Narzędzie to oferuje bardzo podstawowe możliwości. Z dostępnej bazy możesz wybrać tło, maksymalnie dwie postacie oraz napisać ich dialog. Komiks może składać się maksymalnie z trzech obrazków.
- SuperAnimo – wymaga założenia konta, obsługa w języku angielskim. To strona, na której możesz tworzyć filmy z komiksami, używając wielu postaci i efektów kreskówkowych. Możesz dodawać obrazy GIF, JPG i PNG, a także dźwięk i filmy. Utworzony film możesz udostępnić w sieci lub nagrywać ekran za pomocą zewnętrznego programu.
Do dzieła!
Przygotowania:
✅ Zastanów się, na jaki temat chcesz przygotować komiks.
✅ Zapoznaj się z wybranym narzędziem.
✅ Przygotuj instrukcję dla uczestników/czek.
Realizacja:
✅ Zachęć grupę do pracy, np. poprzez prezentację własnych projektów.
✅ Wybierzcie wspólnie narzędzie, z którego będziecie korzystać.
✅ Pracując w grupie, wspólnie przeglądajcie szablony komiksów, jeżeli narzędzie oferuje taką możliwość, dla różnych motywów, stylów i układów. Zdecydujcie, czy zaczniecie od pustej strony, czy też wybierzecie gotowe szablony. Zacznijcie projektować.
✅ Zaprojektujcie komiksy zgodnie z wybranym tematem. Im bardziej będziecie eksperymentować z funkcjami, tym ciekawszy uzyskacie efekt.
✅ Pozwólcie działać wyobraźni. Wybierzcie odpowiednie do tematu kolorystykę, układ, styl czcionki, a także naklejki, ikony i ilustracje.
✅ Teraz pora na publikację Waszych komiksów. Możecie także pobrać je i wydrukować.
Zakończenie:
✅ Podziel się swoim komiksem z innymi uczestni(cz)kami.
✅ Wymieńcie się przemyśleniami, co sprawiło wam największą trudność.