Niezwykłą popularnością wśród seniorów/ek cieszą się zajęcia ćwiczące pamięć. Można przeprowadzać je na wiele sposobów. Jednym z nich jest proponowanie senior(k)om wykreślanek, krzyżówek, łamigłówek i testów. Możesz korzystać z gotowych zadań dostępnych w publikacjach, ale warty uwagi pomysł to samodzielne tworzenie materiałów przy użyciu różnego rodzaju narzędzi internetowych. Możesz też rozwijać kompetencje cyfrowe uczestników/czek zajęć, zachęcając ich do brania udziału w różnorakich testach on-line, np. na stronie testwiedzy.pl. Ciekawą alternatywą są także spotkania z grami planszowymi Scrabble, Dixit czy Dobble, które integrują seniorki/ów, jednocześnie ćwicząc ich pamięć i koncentrację.
Przykładowe tematy:
- test sprawdzający, która półkula mózgu dominuje,
- ćwiczenia rozwijające lewą/prawą półkulę mózgu,
- wykreślanki wyrazowe, krzyżówki, łamigłówki,
- testy, quizy online,
- gry planszowe.
Rozwijane kompetencje:
- świadome używanie obu półkul mózgu,
- poprawa pamięci,
- poprawa koncentracji,
- wyszukiwanie i korzystanie z quizów i gier online.
Warto wstępnie przeprowadzić analizę potrzeb seniorów/ek, aby zajęcia spełniały ich oczekiwania i zawierały ćwiczenia lubiane przez uczestników/czki.
Przydatne narzędzia:
- Aplikacja MEMO trening – bezpłatna, do pobrania tylko na tablet. Zawiera ćwiczenia stymulujące działanie umysłu. Można wykonać pojedyncze ćwiczenie lub zrealizować cały scenariusz. Aplikacja stworzona specjalnie z myślą o seniorach/kach. Po uruchomieniu aplikacja proponuje średni poziom pytań, następnie dopasowuje się do wiedzy seniora/ki (po poprawnych odpowiedziach poziom trudności wzrasta, po błędnych zadawane są pytania z poziomu łatwiejszego).
- Test wiedzy – pozwala uczestniczyć w różnego rodzaju testach wiedzy, strona darmowa, łatwa w obsłudze dzięki wyszukiwarce testów.
- Kahoot – pozwala tworzyć quizy na dowolny temat, narzędzie darmowe, obsługa w języku angielskim.
- Wordwall – umożliwia tworzenie interaktywnych ćwiczeń, krzyżówek. Trzeba założyć konto, bezpłatnie można utworzyć do pięciu ćwiczeń, po wykupieniu licencji – bez ograniczeń.
- Quizizz – umożliwia tworzenie quizów, narzędzie bezpłatne, ale trzeba założyć konto, obsługa w języku angielskim.
Do dzieła!
Przygotowania:
✅ Przygotuj promocję zajęć: plakaty, posty w mediach społecznościowych itp.
✅ Przygotuj materiały.
✅ Stwórz grupę złożoną z chętnych do udziału w zajęciach seniorów/ek.
Realizacja:
✅ Zapoznaj uczestników/czki z proponowaną formą zajęć, która dobrze sprawdza się zwłaszcza przy większej grupie. Dobrze, jeśli każda osoba robi to, na co ma ochotę. Jedna grupa może zajmować się grami planszowymi lub ich odpowiednikami w wersji cyfrowej, pojedyncze osoby mogą zajmować się indywidualnymi zajęciami. Dla urozmaicenia można wprowadzać także teleturnieje pomiędzy grupami seniorów/ek (wzorowane na Milionerach, Familiadzie itp.).
Zakończenie:
✅ Zachęć uczestników/czki do wymiany spostrzeżeń i wrażeń.
✅ Ustal, czym grupa chciałaby się zająć na następnym spotkaniu.
Przydatne materiały: niezbędne będą materiały do promocji wydarzenia. Do ich przygotowania możesz wykorzystać aplikację Canva.